Viimastel nädalatel on palju räägitud, kirjutatud, helistatud teemal talihooldus. Õigemini küll selle puudumisest. Kõned ja kirjad on kohati väga närvilised. Ikka ja jälle kuulen, et sadu juba tund aega tagasi lõppes, miks ei ole sahka näha. Või siis- sahk on, aga  lükkab ainult ühte tänavat. Või siis kelle jaoks on tänavad liialt kitsad või siis ristmikud liialt lumepudrused. Ja nii edasi.
Detsembrikuu Rae Sõnumites kirjutati talihooldusest, soovitan lugeda. Lingi leiab siitsamast Peetri veebist. Olulist infot leiab ka www.rae.ee. Paremal menüüs on aktuaalsed teemad. Nii leiab sealt artikli `Talihooldusest`.
Dubleerida artikleid pole mõtet, sestap jälgige kindlasti ka Rae valla veebil jagatavat informatsiooni.

Üsna pea loodan saada siia kodulehele üles Peetri tänavate nimistu, milliseid lükatakse esimeses, teises tähtsuse järjekorras. Nii saab selgeks igale elanikule, kas ja millal on mõtet sahka oodata.
Igaks juhuks rõhutan avalikult üle, mida olen korduvalt telefonis ja kirjades maininud. Kui kellelgi tekib tõsine terviserike ja lumeolud on hullud, ei maksa oma autoga arsti poole seiklema hakata, eriti veel eluohtlikus seisukorras (selliseid teateid on minuni jõudnud). Kui on tõsine terviserike, peaksite keskenduma oma tervisele, mitte muretsema, kuidas kiirabi teieni jõuab või kiiresti e-kirju kribama hakkama. Kiirabil ja päästeametil on olemas ettevalmistus, oskused ja teadmised, samuti vajadusel ka tehnika.  Ka teevad nad koostööd talihooldust koordineerivate inimestega.  Mõistagi ei tegutse keegi väikese nohu või köha pärast, kuid kui on tõsine häda käes, leitakse lahendus. Hädaabi number on endiselt 112.
Esimese tormi ajal ja järgselt sain ma ilma liialdamata kümneid telefonikõnesid päevas, teise tuisuga märgatavalt vähem. Külavanem ei koordineeri lumetõrjet ega ka muid töid külas. Selleks on vallavalitsuses vastavad inimesed olemas. Samuti ei oska külavanem (nagu ka mitte keegi teine) öelda täpset kellaaega, millal sahk ühte või teise punkti jõuab. See ei ole pelgalt liikumiskiiruse ja trajektoori pikkuse järgi aja arvutamine. On terve hulk nüansse, miks sahal võtab vähem või rohkem aega.
Toon näite, mille tunnistajaks ise olin- Monika-tormi reede, kell oli umbes viis õhtul. Lund oli meeletult palju. Eesmärk oli lükata sõiduvõimalikuks külla sisse- ja väljapääsuteed. Nii oli üks traktor  puhastamas Pargi teed. Autode kolonn sõitis kitsal teel ühelt poolt vastu traktori sahka, teiselt poolt traktori `sabasse`. Lume lükkamiseks on aga teadupärast tarvis traktoril edasi- tagasi liikuda. Ja nii seisis kogu Pargi tee. Ma ei tea, mida sel hetkel mõtlesid need kümned ja kümned `kinni sõitnud` autojuhid seal pikas kolonnis, tean vaid, kuidas olukord lahenes. Vallavanem, hr Gutmann, blokeeris oma autoga tänava ühe otsa, mina tänava teise otsa. Kolonn hajutati ja ei lubatud mõnda aega Pargi teele sõita. Traktor sai rahulikult ja kõigest paarikümne minutiga oma töö lõpetada ja edasi sõita tänavalt, kus ta enne oli kolmveerand tundi praktiliselt seisnud. Selliseid seisakuid ei ole võimalik ette planeerida ja nii ei tea öelda, mis kell sahk kuhu jõuab. Tol reedel olid autojuhid valdavalt arusaajad (üksikute eranditega), kui neil oodata paluti. Ise selle peale tulemata, et ehk peaks traktoril laskma tööd teha. Ma ei tea, mis see on- õpitud abitus? Et keegi peaks tulema ja ütlema, ise ei mõtle. On see demonstratsioon? Et ma elan siin ja maksan maksu, olgu olla. Või on see omamoodi seisuse näitamine? Et kui ikka 4 ratast veavad, siis ma lihtsalt sõidan.
Lund sajab tasapisi juurde. See pole vandenõu Peetri rahva suhtes.  See on talv, oma täies hiilguses. Probleemide tekkimisel proovigem leida lahendusi, mitte keskenduda asjadele, mida mingil põhjusel ei saa. Hädasolijaid proovin jõudumööda aidata mina, proovi Sina ka.

Jaga ja naudi:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • Google Buzz
 • Live
 • Netvibes