Vargad peletame kui teretame
Kolm hilist varguslugu mis seltsini jõudnud, on sarnase käekirjaga.
Palun, suurendage oma tähelepanelikkust, teretage vastutulijaid (te üllatute kui sageli tervitatakse teid ka vastu:) ning olge tähelepanelikumad nende suhtes kes reageerivad mittekohaselt. Just elanike tähelepanelikkus aitaks vargaid tabada ja peletada, nagu on see meil varemgi õnnestunud. Nii tagate, et te ise varguse ohvriks ei sattu. Ühiselt tegutsedes saame näidata et Peetrisse ei ole mõtet halbade kavatsustega tulla, vahelejäämine garanteeritud. Peetri hoiab kokku!
Juhtumid: 01.08.2010 umbes kella 20 ja 24 vahel varastati Peetri küla Suurekivi teel, õue pealt oranzi värvi murutrimmer Husqvarna. Omanik oli samal ajal ise kodus. Omaniku soovitus: Hoidke omavara luku taga ja ärge jätke hetkekski järelvalveta.
Viimase soovituse sõnasõnalist tähtsust ilmestab varasem varguslugu:
26.07.2010 varastati päeval Peetri teelt valge noorteratas Fuji. Õues ja toas liikusid pidevalt mitu täiskasvanut ja last. Naabruses nähti hiljem sama rattaga 16-18 aastaseid noormehi, kelle jaoks tundus ratas küll väike kuid siis ei osatud vargust kahtlustada.
30.07.2010 varastati Aruheina teel autol kojamehed.
Kõiki neid vargusi iseloomustab tekkinud võimaluste kiire ja riskeeriv kasutamine. Varastatu valik viitab noortele varastele. Väärtusliku vara aeda jätmine paraku suurendab huvi uuteks kaardistavateks külastusteks Peetris.
11.07.2010 sissemurdmiskatsed Aruheina tee panipaikadesse. Elanike sekkumine hoidis suurema kahju ära, kahjuks politsei liini automaatvastaja (!!!) rikkus võimaluse operatiivseks tabamiseks. Panipaikadest valiti neid mis ühe lukuga.
Soovitame läbi lugeda Naabrivalve nõuanded mis vähendavad riske oluliselt. Kasu toovad need ainult siis kui neid ka rakendada!
Teretamine paneb kahtlase isiku ebamugavalt tundma sest teda on märgatud, mis talle ootamatu. Pilk võib olla ebalev, siht ebakindel. Suure tõenäosusega ütleb Su sisetunne kui tegemist on kahtlase käitumisega inimesega.
Kahtlaste isikute puhul palun fikseerida grupi suurus, võimalik vanus ja iseloomulikud tundemärgid (sageli piisab ka kui teada mõni iseloomulik riietusdetail, värv, jalatsid, firmamärk vms). Võimalusel pildistada. Auto puhul number, värv ja mark.
Oma tähelepanekutest palun teata e-postile: info ät peetri.ee või oma naabrivalve sektori vanemale. Varguse nägemise korral kutsu kohe politsei tel 110 (ja ole ärevushoogu taltsutades valmis järgima automaatvastaja juhiseid).
PS. Pärast viimast kogemust on paslik kutsuda oma rahvasaadik valijaga kohtuma et uurida mida tema sellise ebanormaalse olukorra lahendamiseks teha kavatseb.
08.08.2010 kl 19:50
Hr. Liivamägi poolt veidi vananenud ja puudulikku infot.
Vargusi on toimunud palju rohkem ja palju “kulukamaid” , kui need, mida Hr. Liivmägi siin loetles.
Kuid kui juba jutuks läks, siis mida Peetri Selts on selliste sündmuste ennetamiseks ette võtnud ?
Peetri Seltsi Põhikiri ju ütleb:
Mittetulundusühingu Peetri Selts põhikiri
….
2.1. Seltsi eesmärkideks on:
….
2.1.9. külas ja selle ümbruses turvalisuse tagamine.
Loosungeid oskame kõik hüüda – see rohkem nõuka-aegne igand.
Või siis kogu külaga nüüd tänavale teretama…
Kui on igav, siis võiks midagi reaalset ette võtta, aga mitte mingit uudist püüda siin “välja imeda”, et oma eksistentsi õigustada!
10.08.2010 kl 10:32
To ???
Aga paku siis ise lahendusi välja kui juba nii hakkaja oled :) Ei saa ju tahta, et Ivar öösiti püss kaenlas Sinu maja ees hakkab valvama, lihtsalt selle pärast, et on MTÜ Peetri Selts liige.
Mis aga Ivari pakutud teretamisse puutub, siis nt oma kodutänaval võiks ju vastutulijat teretada küll. Kui võõral peaks kurjad mõtted peas olema, siis teretamine annab talle kindlasti mulje, et teda on tähele pandud ja tükike tema anonüümsust on läinud. Et kui sealt tänavalt pärast mõni asi kadunud peaks olema, siis esimene, kes kohalikele kahtlustavana meenub, on tema. Seda aga pätt ei taha.
Parim, mida Peetri Selts teha saab ongi just kogukonnatunde tekitamise soosimine (a la tunne naabreid). Üks võimalus siis naabrite teretamine. Küla on küll väga suur, aga kodutänava inimesi ikka enamasti teatakse (ja nagunii teretatakse). Oma tänaval võiks ju ka võõra vastu tähelepanu näidata, miks ei.
12.08.2010 kl 10:18
Omakandi inimeste tundmine, usaldamine ja ühine tegutsemine aitab vargaid peatada ning peletada. Paar päeva tagasi jäi vargus Raudkivi teel tubli elaniku sekkumise tõttu pooleli ja auto koos (mujalt Peetrist?) varastatud kraamiga jäeti maha. Teise naabri tähelepanelikkuse tõttu teame ka et see ei olnud selle auto esimene visiit siiakanti.
Naabrivalve loomine on meil aidanud infol kiiremini liikuda ja oleme reageerinud ennetavalt, lisanud tehnilisi tõkkeid.
Peetri Seltsi tänased liikmed on selgitanud juba kolmel viimasel aastal külaelanike koosolekul konkreetseid abinõusid vara kaitseks ja kutsunud ka spetsialiste.
Nende alaline soovitus on anonüümsuse vähendamine ja meetmed mis raskendaksid varguse kiiret toimepanekut.
Oleme teinud ettepanekuid turvafirmade ja politsei patrullide marsruudi osas ja inimese poolt jälgitavate kaamerate paigaldamiseks, kodanike patrullide käivitamiseks. Naabritega tuttavaks saamine on kõige tõhusam, kiirem ja ka soodsam sest koos tullakse ka parematele lahendustele.
Edasijõudnud kogukonnad on moodustanud meil naabrivalvesektorid juba mitu aastat tagasi ja selle põhiideest: naabri tundmisest, on olnud kasu. Raul sõnastas mõtte väga hästi ümber, tänan!
Anonüümsust soovime vältida ka kommenteerides, eesnime kirjutamine on teretulnud samm.
19.08.2010 kl 12:15
Ivar Liivamägi kirjutas: Paar päeva tagasi jäi vargus Raudkivi teel tubli elaniku sekkumise tõttu pooleli ja auto koos (mujalt Peetrist?) varastatud kraamiga jäeti maha.
Kas nende varastatud asjade kohta ka kusagilt infot saab? Nii meil kui mitmetel naabritel varastati mõni aeg tagasi üht teist.